poniedziałek, 10 czerwca 2013

Aikido - czyli madrosci Dziadka Ueshiby cz. 2

Dzisiejszy cytat wyjasni, dlaczego, w ramach dyskusji z Panem Dariuszem Kucharskim, we wczorajszym wpisie bardziej stawiam na aikido.



"Nie jestem pewien czy udało sie wam uchwycic prawdziwy cel aikido. 

Nie polega on jedynie na cwiczeniu sie w technikach bujutsu. 

Nie mniej wazne jest tworzenie lepszego swiata, pelnego piekna i gracji, swiata radosci. Zawsze powtarzam, ze to Bog dal nam ten swiat i ze caly swiat stanowi jedna rodzine. Jest naszym wielkim przywilejem, ze mozemy nieustannie cieszyc sie jego pieknem i swietnoscia. Naszym obowiazkiem jako istot ludzkich jest tworzenie takiego spoleczenstwa, ktore przystawaloby do tego piekna i splendoru. Naszym celem w budo nie moze byc chronienie samych siebie. Musimy zaakceptowac dar boskiej milosci i nieustannie wyrazac dlan swoj szacunek poprzez czynienie takich zmian, ktore prowadzic beda do uszczesliwienia calego swiata. Jezeli rzeczywiscie powazamy uswieconą istote budo, musimy pracowac, dla pokoju, dla swiata bez klotni, bez nieszczesc, bez konfliktow. 

Oto jest prawdziwy powod, dla ktorego cwiczymy aikido. 



Aikido to sposob na jasne przedstawienie uniwersalnej zasady. Jego celem jest tworzenie racjonalnego i logicznego swiata. Spoleczenstwo, ktore potrafi harmonijnie polaczyc cialo i umysl, daje w rezultacie swiat pelen jednosci. To my sami musimy wziac na siebie odpowiedzialnosc za urzeczywistnienie boskich zamierzen."

2 komentarze:

  1. Och gdyby tak wzięli sobie do serca te wszystkie mądrości płynące ze sztuk walk - Aikido, Karate, Taekwondo wszyscy wojujący świat byłby zupełnie innym miejscem i może mniej by było wojen.Walka by byłą sztuką tak powinna i nie cierpieliby niewinni.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nauczanie sztuk walki jest istota buddyzmu - inegralna sprzecznoscia jak ying-yang. Dziwne jest poniekad to, ze jednym z glownych rytualow fiozofii nieagresji i afirmacji zycia jest nauczanie skutecznego zadawania smierci.

      W olbrzymim skrocie: mialo to wytworzyc spoleczenstwo mistrzow walki (co logicznie wyeliminowaloby walke, jako sposob prowadzenia "dyskursu miedzyludzkiego") a z drugiej strony prowadzilo do tego, ze ludzie umieli panowac nad wlasnymi emocjami i wlasnym cialem (co w polaczeniu z filozofia afirmacji wszelakiego zycia i harmonii ze swiatem mialo wyrugowac agresje z zachowan miedzyludzkich).

      Jest jeszcze inny wymiar sztuk walki: rozne szkoly budo (a w szczegolnosci aikido, jak i tai chi) maja sluzyc harmonizowaniu kosmiczneych sil symbolizowanych przez ying-yang.

      Usuń