środa, 5 czerwca 2013

Eldamar - nowy stary projekt panstwa

Czas plynie bardzo szybko. I w natloku roznych spraw zorientowalem sie, ze juz Dzien Dziecka minal a wraz z nim i termin na przesylanie pewnych ciekawych opracowan.

Propozycja, ktora rzucilem bylem w jednym z poprzednich wpisow, wywolala taka nawale pomyslow, ze nie wiem wprost od czego zaczac. Moze od tego, ze liczba pomyslow, ktore naplynela, byla okragla liczba Zefira ;) . [1]

W zwiazku z powyzszym zaczne od bardzo ogolnych zarysow tego projektu. A najlepiej zaczac od zdefiniowania tychze zarysow ;)

Mile okolicznosci przyrody i architektury Eldamaru...


Niech, za konwencja z Montevideo z 1933 roku, nasz projekt bedzie mial nastepujace elementy:
1. okreslone terytorium (z wyraznie wyznaczonymi granicami)
2. zamieszkiwane przez stala ludnosc
3. posiadajace suwerenna wladze nad tym terytorium oraz ludnoscia 
4. zdolnosc wchodzenia w relacje prawne (podmiotowosc prawna a moze nawe prawno-miedzynarodowa).

Zacznijmy od terytorium. Zakupiony jakis "pustostan" - niewykorzystywany (lub w niklym stopniu w jakims panstwie). Nadajacy sie pod uprawe rolna (wazne zeby ludnosc zamieszkujaca te tereny byla niezalezna od zewnetrznych dostaw zywnosci). Ostatecznie chodzi o to aby dostep do wody nie byl zbyt ograniczony, bo glebe (i to wysokiej jakosci, to nawet na betonie da sie wytworzyc - wystarczy poczytac, lub zapytac Permakulturnika). Jesli mamy byc niezalezni, to nie mozemy importowac zywnosci (i nie tylko niej!). 

Fundamentalnym elementem definicji oraz podstawa istnienia kazdego panstwa jest ludnosc (poddani, obywatele). To ludzie stanowia o dobrobycie danego panstwa (dzieki ich pracy i innowacyjnosci zasoby naturalne danego panstwa sa dobrze wykorzystywane a czasami nawet zasoby panstw sasiednich lub dalszych sa dzieki temu tez lepiej wykorzystane). Najwazniejsze, ze cala ludnosc w naszym projekcie rekrutuje sie poprzez kooptacje. A umowa spoleczna ma charakter bardziej materialny niz w panstwa obecnie nam znanych. Najbardziej odpowiednia forma jest tu umowa cywilna pomiedzy stronami okreslajaca wzajemne uprawnienia i obowiazki. Im prostsza forma i czytelniejsza (oraz jasna tresc) tym lepsza. O ewentualnych zarysie takiej umowy napisze innym razem.

Nigdy nie krylem sie ze swoja ulubiona forma sprawowania rzadow ;)Suwerenna wladza nad danym terytorium  oraz ludnoscia wynikalaby z jednej strony z osobowosci prawnej terytorium a z drugiej strony z umow "lennych". Najlepiej byloby w "akcie zalozycielskim" okreslic rodzaj osobowosci prawnej oraz trwaly ksztalt naszego panstwa i jego organow. Kwestie podmiotowosci prawno-miedzynarodowej rozstrzygnie sie w trakcie jego formowania.

Ale czy to wszystko uchroni nas przed podobnymi deformacjami idei panstwowosci, z jakimi mamy do  czynienia obecnie (lub moze z jeszcze innymi, nie daj Boze!!)?!?

_______________________________________________________________________
1. Wskazowka dla nie zorientowanych - "przesiedlenie" z Arabii do Europy tej cyfry umozliwilo powstanie nowozytnego systemu bankowego oraz zaawansowanej matematyki.

4 komentarze:

 1. Aby powstał Eldamar, potrzebujemy Eldarów.Jak widać z ilości komentarzy to będzie problem.:)

  Problemem też będzie znalezienie Amanu. Suwerennych terytoriów już niema.

  Nawiązując do pierwowzoru moim zdaniem nasz Eldamar to powinna być Liga Plemion.

  Podstawowa komórka – rodzina (zastęp)
  Związek rodzin - ? – (drużyna)
  Związek drużyn - ?- (szczep)
  Związek szczepów - ?- (chorągiew)
  Związek chorągwi – Eldamar.

  Całość, od drużyny po Eldamar funkcjonuje na następujących zasadach:
  Stowarzyszenia rejestrowego
  Zgodnie z definicją art. 2 ustawy z dnia 7 kwietnia 1989 r. – Prawo o stowarzyszeniach (tekst jednolity Dz. U. z 2001 r., Nr 79, poz. 855 z późn. zm.) stowarzyszenie jest dobrowolnym, samorządnym, trwałym zrzeszeniem o celach niezarobkowych. Stowarzyszenie samodzielnie określa swoje cele, programy działania i struktury organizacyjne oraz uchwala akty wewnętrzne dotyczące jego działalności. Stowarzyszenie opiera swoją działalność na pracy społecznej członków; do prowadzenia spraw może zatrudniać pracowników

  http://www.bip.powiatkepno.pl/organizacje_pozarzadowe/Stowarzyszenia_rejestrowe.html

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo ciekawy pomysl!

   Od samego poczatku na horyzoncie przemyka quasi dominium harcerskie (badz jak ktos woli skautowe) lub cos na ksztalt panstwa zakonu rycerzy (niekoniecznie teutonskich lub Zakonu Bialej Rozy ;) . Choc nadal raczej wolalbym pozostawac w klimacie Eldarow (tez ze wzgledu na znaczenie nazwy tej rasy).


   Problem ze stowarzyszeniem rejestrowym (albo i fundacji) polega w Polsce (lub szerzej w Europie) na tym, ze panstwo zbyt silnie ingeruje we wszystkie przejawy dzialan "niepanstwowych"... . Chyba, ze byloby to panstwo, ktorych struktury terenowe nie sa zbyt sprawne a panstwo nie chce "robic dobrze" poddanym. No i gdzie jeszcze jest na tyle wolnosci, ze subtelnie dzialajaca struktura naszego projektu nie bedzie nekana przez administracje gospodarza. No i oczywiscie gdzie bedzie mozna jeszcze bez wiekszego problemu nabyc bron... !

   Usuń
 2. Klimat Elderów całkowicie mi odpowiada, i proponowana przeze mnie struktura według mnie się z nim nie kłóci, a nawet gdzieś czytałem o chorągwiach Elderów.

  W dzisiejszych czasach według mnie coś takiego jak suwerenne państwo nie istnieje. Aby dotychczasowy porządek rzeczy istniał dalej nawet takie państwa jak USA, Rosja czy Chiny nie są w pełni suwerenne i muszą się liczyć z pewnymi ograniczeniami i zależnościami oraz przestrzeganiem Prawa międzynarodowego.

  Moja propozycja wygląda następująco (podstawowy schemat):
  Docelowa siedziba w formie Leśnych ogrodów: http://permakultura.net/oferta/

  Jak zdobyć terytorium : trzeba się stać „organizacją pożytku publicznego” (http://www.pozytek.gov.pl/OPP,-,obowiazki,i,przywileje,901.html)

  Filozofia:
  Zrównoważony rozwój. http://www.sopockainicjatywa.org/earth/rozwoj_pdf/Zrownowazony-rozwoj-calosc.pdf

  Budownictwo naturalne. Open-hardware. Permakultura. http://cohabitat.net/

  Jeśli chodzi o broń to uważam że nawiązując to elfickiej tradycji powinniśmy kultywować Sztukę łucznictwa.

  Dodatkowo jako sztuka samoobrony – Eskrima: np. http://www.combatkalaki.pl/index.php?option=com_content&view=frontpage&Itemid=1

  Dodatkowo jako medytacja w ruchu Tai Chi Kung : http://taichikung.pl/dlaczego_tai_ki_kung/index,pl.html

  Dodatkowo język Esperanto.

  Dołączyłbym jeszcze kooperatywę spożywczą.

  Itd.

  Moim zdaniem wszystkie wymienione przeze mnie propozycje doskonale odzwierciedlają klimat i pasują do całości naszego ewentualnego przedsięwzięcia. Tak jak J.R.R. Tolkien stworzył unikalny świat fantasy, tak my możemy swój świat wykreować w rzeczywistości. Potrzeba tylko ludzi którzy zechcą wspólnie stworzyć taki świat aby w nim żyć i na własnym przykładzie pokazywać inną drogę niż współcześnie obowiązujące.

  Podstawą jest taki zapis:
  Członkowie stowarzyszenia mają prawo do korzystania z dorobku, majątku i wszelkich form działalności Stowarzyszenia.

  Założenia jakie tutaj przedstawiłem to pewien ogólny szkielet który musi być obudowany wieloma elementami i wymaga obszernej dyskusji i wielu ustaleń i porozumień w gronie „budowniczych naszego nowego świata”. Celowo piszę o „świecie” a nie o „państwie” ponieważ ma to głębsze podłoże a jednocześnie nie wzbudza podejrzeń i niechęci „aparatu władzy”.

  Istnieje pewna inicjatywa do której mógłbym przystąpić, niestety zapis na temat odżywiania jest niezgodny z moim światopoglądem i automatycznie zamyka mi drzwi do tej wspólnoty. Natomiast ogólnie jest to interesujące rozwiązanie cieszące się sporą popularnością z widokami na przyszłość.
  http://ekowioska.wordpress.com/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Panie Dariuszu! Bardzo ciekawy komentarz. Odpowiem w kolejnym wpisie!

   Usuń